OWADOŻERNE / HODOWLA / muchołówka 

Muchołówka - opis hodowli

Oświetlenie:

Muchołówka wymaga jak najwięcej słońca. Może stać w bezpośrednim świetle słonecznym lub częściowym cieniu. Im więcej światła dostarczymy roślinie tym ładniej  wybarwi się na czerwono (oczywiście poza zieloną odmianą). W domu muchołówkę najlepiej hodować na słonecznym parapecie albo przy braku odpowiednich warunków zastosować sztuczne oświetlenie. Zwykłe żarówki wytwarzają za dużo ciepła (i zużywają sporo prądu), lepsze będą świetlówki. W sklepach akwarystycznych a czasami także w zwykłych sklepach z oświetleniem można nabyć świetlówki z widmem dopasowanym do potrzeb roślin.

Przesadzanie:

Rośliny co dwa, trzy czy cztery lata należy przesadzać do nowego podłoża. W zależności od jakości podłoża i wody może być konieczne częstsze przesadzanie (nawet co rok). Najlepiej przesadzać muchołówkę po okresie zimowego spoczynku, zanim wypuści nowe liście. Używać należy standardowych, plastikowych doniczek o średnicy 10 - 12 cm (12-15 cm dla dużych osobników). Zbyt niskie doniczki nie są wskazane ponieważ muchołówka posiada długi system korzeniowy. Gdy korzenie wyrastają poza doniczkę mogą zacząć gnić i doprowadzić do śmierci rośliny.

Podłoże:

Zazwyczaj stosuje się torf zmieszany z piaskiem (lub perlitem) w proporcjach 2:1. Proporcje nie są aż tak istotne -- dobry wyniki daje stosowanie samego torfu albo torfu z piaskiem (1:1). Kluczowe znaczenie ma za to jakość torfu. Idealny jest torf wysoki (z mchów torfowców -- Sphagnum) w postaci czystej (bez dodatku nawozów), nieodkwaszony (pH 3,5-4,5), słabo rozłożony (poniżej 30%), z niską zawartością składników mineralnych. Sole mineralne są szczególnie niebezpieczne dla kiełkujących roślin. Woda podsiąka do góry, paruje a rozpuszczone w niej związki mineralne (wymyte z gleby) krystalizują na powierzchni ziemi i młodych roślinach. Dla starszych roślin wysoka zawartość soli mineralnych także nie jest obojętna.

Podlewanie:

Stosujemy podlewanie przez podsiąkanie --- doniczkę stawiamy na podstawce z woda (poziom wody 1-4 cm). Należy starać się utrzymywać stały poziom wody. Jedynie zimą bezpieczniej jest ograniczyć podlewanie aby nie pojawiła się pleśń czy inne choroby grzybowe. Trzeba jednak uważać aby nadmiernie nie przesuszyć ziemi.
Istotna jest jakość wody. Pożądana jest jak najmniejsza zawartość soli mineralnych. Najlepiej używać "deszczówki" pod warunkiem że będzie zbierana z dala od terenów przemysłowych, odpowiednia jest także woda destylowana lub z filtra odwrotnej osmozy (najtańszy filtr RO kosztuje około 500zł). Jeżeli woda kranowa jest bardzo miękka (kamień w czajniku nie osadza się) to można ją stosować, po odstaniu, do podlewania. Wodę twardą dobrze jest przegotować (powinna się gotować kilka minut pod przykryciem - im twardsza tym dłużej). Po przegotowaniu (i ostudzeniu oczywiście) woda nadaje się do podlewania.

Temperatura:

Latem 20-35C. W okresie spoczynku 1-10C

Nawożenie:

Muchołówka przystosowała się do podłoża ubogiego w substancje odżywcze, aby uzupełnić swoją dietę łapie owady. Nawóz w normalnych dawkach spali korzenie. Poza tym wchłanianie zwykłego nawozu ze względu na kwaśny odczyn podłoża jest bardzo utrudnione. Muchołówka nie potrzebuje nawożenia a jeśli co jakiś czas dostanie tłuściutką muchę będzie szybko rosnąć. Odradzam szczególnie początkującym hodowcom stosowanie jakichkolwiek nawozów -- najprawdopodobniej przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Jeśli ktoś chciałby poświecić roślinę na eksperymenty może spróbować zastosować rozcieńczony nawóz dla roślin żyjących w kwaśnym podłożu. Można spróbować także rozpylać nawóz na liściach -- muchołówka właśnie przez liście pobiera substancje pokarmowe ze złapanych owadów.

Rozmnażanie: 

Z liści:
Najlepiej wiosną lub wczesnym latem delikatnie odłamujemy liść jak najbliżej bulwy -- razem z białą dolną częścią liścia. Kładziemy liść na torfie lub mieszaninie torfu z piaskiem i lekko przysypujemy podstawę liścia. Zapewniamy wysoką wilgotność i dużo światła. Po kilku miesiącach można rozsadzić młode muchołówki do osobnych doniczek. 

Podział:
Starsze rośliny mogą składać się z kilku bulw. Roślinę najlepiej rozdzielić wiosną. Należy przy tym uważać aby każda roślina po rozdzieleniu miała własny system korzeniowy.

Nasiona:
Po zapyleniu kwiatów za około miesiąc powinny się pojawić czarne nasionka. Nasiona wysiewamy do mieszaniny torfu z piaskiem (2:1). Więcej roślin wykiełkuje gdy poddamy nasiona stratyfikacji. Można zastosować suchą metodę -- nasiona w papierowej torebce przetrzymać w temp. około 5C przez około 6 tygodni lub mokrą czyli najpierw wysiać nasiona do doniczki i następnie przez 6 tygodni trzymać doniczkę w lodówce w temp. około 5C. Jeśli pogoda jest odpowiednia (wiosna) doniczkę wystawiamy na balkon, niewielkie spadki temperatury poniżej 0C nie powinny zaszkodzić nasionom ale należy chronić je przed dużym mrozem. Stratyfikacja "mokra" daje dużo lepsze rezultaty niż sucha. Wyhodowanie dorosłej muchołówki z nasion jest procesem powolnym (3-5 lat).

Najpopularniejsze kultywary: 
Dionaea "Akai Ryu" (inaczej nazywana Dionaea "Red Dragon")
Roślina (przy odpowiednim oświetleniu) cała wybarwiona na czerwono. 
Dionaea "Dentate" i "Dente"
Zęby pułapki są krótkie, trójkątne -- podobne do zębów rekina. 
Dionaea "Heterodoxa" (inaczej nazywana Dionaea "All-Green")
Cała roślina jest zielona. 
Dionaea "Red Piranha"
Muchołówka czerwona jak "Red Dragon" i z zębami jak "Dentate Traps". 
Dionaea "Royal Red"
Australijski kultywar o czerwonych ogonkach i pułapkach. 
Dionaea "Sawtooth"
Zęby krótkie postrzępione, o ostrych końcach.

 
   GALERIA
   HODOWLA
      dzbanecznik
      kapturnica
      muchołówka
      Tłustosz
   SKLEP

Kreator Stron www